Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk punktują na trasach Rajdu Nadwiślańskiego

June 11, 2019

Druga runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski odbyła się 1 czerwca 2019 w Puławach. Na starcie stawiło się 51 załóg, w tym 10 w autach klasy R5. Po trudnościach na pierwszym odcinku specjalnym, Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk odrabiając stratę ukończyli rajd na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej, wygrywając również Power Stage. Punkty zdobyte na Rajdzie Nadwiślańskim pozwoliły im zachować pozycję liderów krajowego czempionatu.

Sobotni poranek nie rozpoczął się pomyślnie- na pierwszym odcinku specjalnym „Urzędów” Miko i Szymon znaleźli się poza drogą tracąc kilkanaście cennych sekund co skutkowało odległym, 10 miejscem w klasyfikacji. Dwie kolejne próby „Józefów” i „Wilków” stanęły pod znakiem walki o odzyskanie pewności siebie oraz odrabiania strat i skutecznym wspinaniu się do góry klasyfikacji generalnej. Po trudnym początku, pierwszą pętlę Rajdu Nadwiślańskiego nasza załoga ukończyła zajmując 2 miejsce.

Druga, a zarazem ostatnia pętla rajdu to powtórne pokonanie trzech porannych odcinków specjalnych. Ostatni oes to dodatkowo punktowany, bardzo długi Power Stage rozegrany na odcinku „Wilków” o długości ponad 27 km, który padł łupem załogi Skoda Polska Motorsport z przewagą 6,6 sekundy do lidera rajdu.

Ostatecznie Rajd Nadwiślański wygrał Tomasz Kasperczyk pilotowany przez Damiana Sytego (Ford Fiesta R5), którzy w zeszłorocznej edycji tego rajdu również walczyli o zwycięstwo- wykluczyła ich wtedy awaria auta. Mikołaj „Miko” Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5/Michelin) uplasowali się na drugim miejscu tracąc do zwycięzców 26,6 sekundy, a podium uzupełnili Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń tracąc 1 minutę i 25 sekund (Ford Fiesta R5).

-Wymagam od siebie dużo, jestem ambitny, jeździmy z numerem jeden, natomiast dzisiaj przypomniałem sobie, że jest to mój dopiero 14 rajd w życiu zaliczany do rangi Mistrzostw Polski, dlatego to 2 miejsce i wygrany Power Stage cieszą nas bardzo”- podsumował Miko.

-Czujemy dużą odpowiedzialność za zespół, w którym jeździmy, dlatego błąd popełniony na pierwszym odcinku nie był dla nas komfortowy. Odrobiliśmy stratę do podium, przywieźliśmy punkty z Puław, jednak przed nami dalsza praca i analiza. Oczywiście bardzo cieszymy się z ostatecznego wyniku, obroniliśmy 1 miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP.- dodał Szymon.