Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wracają na trasy Rajdowych Mistrzostw Europy- czas na szutry czyl

Już w najbliższych dniach, 14-16 sierpnia 2020 oczy wszystkich rajdowych kibiców zwrócą się w stronę Łotwy gdzie odbędzie się druga runda Mistrzostw Europy. Najlepsi kierowcy i piloci starego kontynentu będą rywalizować na szutrowych trasach Rajdu Liepaja. Na starcie zobaczymy także zawodników reprezentujących Orlen Team w Skodzie Fabia Rally2 evo- Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka.

Na liście zgłoszeń pojawiła się duża konkurencja- 48 załóg w Mistrzostwach Europy, w tym 10 zgłoszeń w klasyfikacji juniorskiej ERC1, która jest głównym celem duetu Marczyk/ Gospodarczyk w ich debiutanckim sezonie europejskiego czempionatu.

Rajd Lipawy rozgrywany jest od 2013 roku, podczas tegorocznej edycji zawodnicy będą mieli do pokonania 10 odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 178 km. Jest to jeden z najszybszych rajdów w całym kalendarzu FIA ERC, a trasy poprowadzone przez szerokie, białe szutry z wieloma szczytami i zakrętami czynią go wyjątkowo widowiskowym.

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk ostatni raz startowali na nawierzchni szutrowej ponad 12 miesięcy temu – podczas Rajdu Elektrenai na Litwie rywalizując wtedy i wygrywając w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

„Przed nami druga runda Mistrzostw Europy czyli Rajd Liepaja, pierwsza runda po nawierzchni szutrowej, luźniej- tej, którą kierowcy rajdowi uwielbiają. Tym razem wybieramy się na na Łotwę. Drogi na Łotwie słyną z tego, że są bardzo szybkie, w większości szerokie ale mamy też węższe partie- takie jak w Rajdzie Polski. Średnia prędkość na rajdzie może przekroczyć 120 km/h. Organizatorzy czasami sztucznie starają się zwolnić trasę rożnymi szykanami natomiast w całości jedziemy przede wszystkim na 5 biegu- to jest niesamowita frajda dla wszystkich kierowców. Oddajemy bardzo długie skoki, często po 30-40 metrów. To wszystko razem powoduje, że tego typu rajdy to kwintesencja naszego sportu. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do kibicowania. Liczę na to, że wraz z Szymonem pokażemy na szutrze dobrą formę.” – powiedział Miko Marczyk.

„Rajd Liepaja to dla nas kolejne wyzwanie, tym razem będziemy się ścigać na szutrze w okolicach Lipawy i Talsi. Jest to bardzo szybki rajd na szutrowych trasach- taka nawierzchnia jest szczególnie lubiana przez rajdowców, nie ma takiej precyzji jak na asfalcie, auto wręcz „lata” po trasie. Odbyliśmy testy na Litwie, na drogach, które charakterystyką przypominają trasy rajdu. To były dobre przygotowania, będziemy podczas rajdu robić wszystko co w naszej mocy aby pokazać dobre tempo. Lista zgłoszeń jest bogata, co oznacza niezwykle zaciętą rywalizację na odcinkach specjalnych.” – dodał Szymon Gospodarczyk.

Druga runda Mistrzostw Europy oficjalnie rozpocznie się ściganiem na odcinku kwalifikacyjnym w piątek, 14 sierpnia od godziny 17:30.

Ostatnie posty
Archiwum